За да разберете по-добре ненадминатите възможности на полиуретана като топлоизолация и неговото високо качество, първо ще Ви запознаем с техническата характеристика на полиуретановата пяна. Тук ще направим сравнение на полиуретана с най-използваните топлоизолационни материали в България, като EPS (експандиран полистирен - стериопор), XPS (екструдиран полистирен или т.н. фибран) и MW (минерална вата). Направени са сравнения на някои от основните характеристики за полиуретановата топлоизолация и другите изолационни материали. Така най - просто ще може да се подчертаят предимствата на полиуретана пред останалите топлоизолационни материали.
Изолационните материали са разделят на две основни групи по отношение на тяхната структура: клетъчни и влакнести (фибри). Полиуретаните са в една група с полистирените, както по структура, така и по произход т.е. те са с неорганичен синтетичен произход и много от физическите характеристики се припокриват.
Клетъчни: PUR (полиуретан); XPS (ексрудиран полистирен); EPS (експандиран полистирен); Фибри: MW (минерална вата);
Полиуретан - топлоизолационни свойства, коефициент на топлопроводност
Коефициентът, който характеризира топлоизолационните свойства на един материал е λ (ламбда). Според големината на коефициента λ материалите се делят на добри и лоши изолатори. Полиуретанът е с най-ниска λ от изолационните материали. Първоначална стойност: λ = 0.020 W/m˚C при 20˚C. Състарена /декларирана/: λ = 0.028 W/m˚C при 20˚C. На показаната графика ясно се вижда, че за разлика от полиуретана, другите материали се отличават с изменчивост на топлопроводимостта в зависимост от плътността.
Полиуретан - дебелина на изолацията

От тази графика се вижда, че едно и също ниво на топлоизолация е постигнато с по-малка дебелина на полиуретановата пяна. При еднаква дебелина на изолационните материали, полиуретанът е най-добър топлоизолатор. Топлоизолиращият слой на полиуретана е 45мм, а за постигането на същите топлоизолиращи качества с други топлоизолиращи материали ще са необходими съответно:
- Екструдиран полистирен - 47-58 мм
- Минерална вата - 52 - 69 мм
- Експандиран полистирен - 50 - 74 мм
Можем да кажем, че използването на полиуретан води, до икономия на енергия заради по-малко топлини загуби.
Полиуретан - поведение спрямо водата
Съдържанието на затворени клетки на полиуретана е над 95%, което го прави хидроизолиращ продукт. Полиуретанът показва задоволителни резултати при тестовете за непропускливост на вода. Арсорбацията на съдържанието на влага не надхвърля 5% по обем. Поведението на топлоизолационните метериали под въздействието на вода е в пряка зависимост от структурата на материала - количеството на отворени клетки. При материалите, които се характеризират с голям брой отворени клетки, се наблюдава влошаване на топлоизолационните им характеристики при намокряне. При полиуретана поради минималното количество отворени клетки (под 5 %) за влияние на водата не може да се говори. Покритието от полиуретан създава безшевна непрекъсната хидроизолираща и топлоизолираща система. Това прави полиуретана идеален материал за изолиране на покриви, основи и стени. Полиуретанът е с високи якостни характеристики и е сравним с екструдирания полистирен (XPS), като двата предукта превъзхождат експандирания полистирен (EPS) и минералната вата (MW). Предимството на полиуретана пред XPS е, че той прави безшевно покритие без фуги и термомостове. Можем да кажем, че няма топлоизолационен продукт освен полиуретана, който да съчетава топлоизолация и хидроизолация в едно.
Полиуретан - устойчивост на натиск
Различните видове полиуретан се характеризират с различни плътности, което прави възможно използването на полиуретана във всички елементи от конструкцията на сградата (жилищна, промишлена, селскостопанска) от основите до покрива. Полиуретан с висока плътност има устойчивост на натиск 3,5 кг./см2 или това е равно на 35,000 кг/м2 , като деформираният полиуретан е по-малко от 8%. Тези отлични характеристики правят полиуретана приложим за хидроизолация и топлоизолация на основи и използваеми плоски покриви, където се изграждат тераси, градини, гаражи и др. Съчетаниието топлоизолация, хидроизолация и устойчивост на натиск правят полиуретана уникална алтернатива на сега използваните изолационни материали.
Полиуретан - огнеустойчивост

По отношение на устойчивостта на огън, полиуретанът попада в клас Б2 - трудногорими материали. Полиуретанът се отличава с висока устойчивост на огън, приложим във високоетажни сгради, халета, хангари и др. за изграждане на топлоизолационни бариери, непозволяващи прехвърлянето на огъня по конструкцията. Полиуретанът е каласифициран по БДС ISO 9772. При горене полиуретанът не капе и самозагасва.
Полиуретан - недостатъци
Полиуретанът има два недостатъка. Под въздействието на УВ лъчите полиуретановата пяна променя цвета си, напуква се и се разрушава, губейки около 2мм от дебелината си годишно. Другият недостатък е, че полиуретанът следва релефа на повърхността, върху която се нанася и не става гладък. Тези проблеми се решават чрез завършващи защитни покрития, окачени фасади, вграждане в конструкции и др. Повече информация за прилагането на полиуретановата пяна ще намерите в секцията Полиуретан приложение.
Полиуретан - методи на полагане
Полиуретановата пяна се нанася с висока скорост и голяма производителност. Изолациите с полиуретан се извършват с мобилно спрей оборудване, което загрявайки двата компонета до работна температура, под налягане те се компресират и транспортират по система от маркучи до пистолет, където става смесването им. Когато се смесят двата компонента правят екзотермична химична реакция, здраво се залепват за почти всички видове повърхности и експандират.
|